Kolorowanie może wspomóc leczenie – dlaczego lekarze zalecają malowanie dorosłym pacjentom?

O ile prawie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że malowanie jest doskonałą szkołą dla dzieci, o tyle niewiele mówi się na temat tego, jak zbawienny wpływ może mieć na życie dorosłego człowieka. Mając to na uwadze, chcemy dzisiaj poruszyć ten temat, ponieważ zwykłe kolorowanki wielkanocne mogą sprawić, że człowiek ze znerwicowanego może stać się ostoją spokoju. Co więcej, wielu lekarzy twierdzi, że kolorowanie może stać się doskonałą terapią w leczeniu chorych. Chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat? Zachęcamy do lektury.

Kolorowanie, szydełkowanie, robienie na drutach – niby nic, a znaczy tak wiele

Kiedy człowiek przeżywa traumę lub przechodzi wypadek, który wywraca jego życie do góry nogami ważne jest, aby wskazać drogę, która pozwoli mu wrócić na właściwy tor. Nie bez znaczenia jest tutaj odpowiednie leczenie i terapia, które mają na celu postawienie chorego do pionu. O ile leczenie odbywa się często poprzez podawanie określonych leków, o tyle terapia psychologiczna może być wspomagana przez wiele rzeczy. Tymi, które mogą przynieść niebywałe, pozytywne skutki są z pewnością prace manualne, przy których chory jest w stanie się skupić i wyciszyć. Warto zatem zastanowić się, czy do leczenia nie wprowadzić szydełkowanie, robienia na drutach, czy kolorowania malowanek. Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu osób brzmi to dość abstrakcyjnie, jednak wielu terapeutów twierdzi, że takie hobby może mieć zbawienny wpływ na chorego. Lekarze bardzo często zalecają pacjentom, którzy zmagają się z demencją, depresją, czy zespołem stresu pourazowego właśnie takie artystyczne zajęcia. Warto podkreślić, że samo kolorowanie czy szydełkowanie nie zastąpi terapii, jednak z pewnością nie zaszkodzi.

Warto także podkreślić, że za odpowiedni dobór kolorów do malowania odpowiada ten obszar mózgu człowieka, który wspomaga rozwiązywanie problemów. Jeśli zatem regularnie będziemy malować obrazki możemy mieć pewność, że także to drugie zadanie będzie nam przychodziło z łatwością.

Jak zatem widać powyżej, warto przypomnieć sobie, jak to było być dzieckiem. Kolorowanie obrazków to nie tylko dobra zabawa, ale także sposób na rozwiązanie wielu problemów.