Jakie umiejętności nabywa dziecko podczas kolorowania?

Nie da się ukryć, że człowiek uczy się przez całe życie. Dobrze zatem, kiedy już od najmłodszych lat rodzice pozwalają swoim pociechom zdobywać nową wiedzę. Jednym ze sposobów jest z pewnością kolorowanie. Dzięki niemu dziecko nie tylko uczy się koordynacji ruchów, ale także koncentracji i dokładności.

Jakich jeszcze zalet powinniśmy poszukiwać w malowaniu? Okazuje się, że sowa kolorowanka może przynieść wiele pozytywnych skutków. Wystarczy pokierować odpowiednio malucha, aby ten z przyjemnością wybrał właśnie ją, a nie smartfona czy oglądanie bajek w telewizji.

Doskonałe dla nadpobudliwych dzieci

Kiedy wytłumaczymy maluchowi na czym polega malowanie kolorowanki, ten z pewnością będzie starał się, aby nie wyjechać kolorem za wyznaczone linie. W ten sposób wyciszy się i nauczy skupienia. Jest to doskonały sposób na nauczenie spokoju nadpobudliwe dzieci, które nie zawsze wiedzą, co mają zrobić z nieposkromioną energią. Co więcej, nauczone od najmłodszych lat skupienia, będą wykorzystywać tę umiejętność w dalszym życiu – począwszy od szkoły, a skończywszy na pracy. Warto zatem poświęcić kilka chwil na to, aby pokazać dziecku, jak odpowiednio kolorować malowanki.

Niewiele osób wie, że malowanie rozwija także zdolności manualne, a dodatkowo także mózg. Co więcej, dziecko uczy się zapamiętywać. Jeśli kupimy mu malowankę, w której pokazane jest, na jakie kolory pomalować poszczególne elementy, będzie mu nie tylko łatwiej, ale przede wszystkim nauczy się utrwalać kolory. Co więcej, jeśli kupimy malowankę bez wzorca, ta będzie uczyła dziecko samodzielnego podejmowania decyzji. To ono zdecyduje, na jaki kolor pomaluje kwiaty, a na jaki dach domu. Inwencja twórcza, jaka zacznie się w nim budzić sprawi, że w przyszłości nie będzie miało problemu z kreatywnością i szybkim rozwiązywaniem problemów.

Jak zatem widać powyżej, kolorowanie to nie tylko nie lada frajda, ale także ukryta nauka. Rodzice, których dzieci bawią się jedynie telefonami, powinni zdać sobie z tego sprawę i kupić dziecku najzwyklejszą kolorowankę i zestaw kredek.