Pielęgnacja maluszka

Pielęgnacja ciała maluszka jest codzienną czynnością. Odpowiednio dobrane kosmetyki i akcesoria pozwalają na otoczenie malutkiego ciała właściwą troską. Należy mieć na uwadze, że skóra dziecka, szczególnie niemowląt jest bardzo delikatna. Wymaga odpowiedniej temperatury wody w kąpieli i kosmetyków, które nie będą powodowały podrażnień, ani alergii. Niestety najczęściej dobór środków do pielęgnacji odbywa się na zasadzie prób. Trzeba natrafić na taki, który dla maluszka jest najbardziej odpowiednim i przyjaznym.

Skórę trzeba odpowiednio nawilżać aby nie dopuścić do przesuszenia. Jeżeli występują jakieś zmiany skórne należy najlepiej skontaktować się z pediatrą. Czasami to nic poważnego ale jednak lepiej reagować szybko. W odpowiedni sposób należy także dobierać akcesoria do pielęgnacji. Trzeba zwracać uwagę aby były dobrane do wieku dziecka. Jedną z czynności pielęgnacyjnych jest obcinanie paznokci. Zbyt długie paznokcie są dla dziecka niebezpieczne. Może się nimi podrapać, co na pewno nie należy do przyjemnych doznań. Malutkie paluszki mają jeszcze mniejsze paznokietki. Trzeba być bardzo ostrożnym aby nie uszkodzić naskórka, ponieważ może być to bolesne dla dziecka. Warto zwrócić uwagę na to jakie wybieramy nożyczki dla niemowląt. Powinny mieć zaokrąglone końce aby były w pełni bezpieczne w kontakcie ze skórą dziecka.

Bezpieczna pielęgnacja dziecka codziennym rytuałem

Poza specjalnymi nożyczkami warto jeszcze zaopatrzyć się w pilniczek, który pozwoli wyrównać paznokietki. Dzięki temu dziecko nie podrażni sobie skóry na twarzy oraz w innych okolicach. Czynności pielęgnacyjne mają być dla maluszka przyjemne. Kojarzyć mu się mają z relaksem a na pewno nie z bólem. Dlatego kąpiel oraz inne czynności powinny być wykonywane przy pomocy odpowiednio dobranych produktów. Wówczas dziecko będzie spokojne i pozwoli na wykonanie wszystkich zabiegów higienicznych. Czysty, pachnący maluszek ma lepszy komfort snu i czuje się zrelaksowany. Czynności pielęgnacyjne pozwalają zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób i infekcji oraz są jednym z czynników warunkujących właściwy rozwój dziecka.