Jaką funkcję pełnią gryzaki dla niemowląt?

Ząbkowanie jest u niemowląt trudnym okresem. Dziecko w tym wilku potrafi swój ból zasygnalizować wyłącznie płaczem. Dlatego w trakcie ząbkowania może być szczególnie rozdrażnione i niespokojne. Wychodzenie ząbków nie jest przyjemnym uczuciem. Dziąsła są nabrzmiałe i bolesne. Dziecko ma przez to zaburzony spokój snu. Może budzić się w nocy lub stracić chwilowo apetyt. Na szczęście jest to okres przejściowy. U niektórych może jednak wiązać się to z poważniejszymi dolegliwościami jak choćby wystąpienie podwyższonej temperatury.

W tym trudnym okresie trzeba oczywiście dziecko wspierać i jakoś u w tym cierpieniu ulżyć. Dziecko próbuje ratować się jak tylko może i często wkłada rączki na podrażnione dziąsła. Dobrym rozwiązaniem może być gryzak. Dzięki niemu dziecko może manipulować po dziąsłach i tym samym przynosi sobie ulgę. Wyrzynanie się ząbków powoduje jakby uczucie swędzenia. Dlatego niemowlęta mają tak silną potrzebę pocierania ich, co jest odpowiednikiem drapania. gryzaki mają różne kształty. Są wygodne w utrzymaniu w małych rączkach. Gryzki są wykonane z miękkiego tworzywa, które jest w pełni bezpieczne dla dzieci. Dzięki nim spuchnięte dziąsła czują ulgę.

Wychodząc naprzeciw potrzebom swoich maluszków

Niemowlęta nie mają jeszcze zdolności mówienia ale potrafią ze swoimi najbliższymi posługiwać się szeregiem grymasów, zachowań, które rodzic potrafi rozszyfrować. Kochający rodzic będzie się starał wyjść naprzeciw spełnieniu oczekiwań maluszka. Zaspokojenie potrzeb dziecka jest naturalnym czynnikiem prawidłowego rodzicielstwa. Małe dzieci są całkiem bezradnymi istotami w sytuacji pozostawienia ich bez opieki. Dlatego rodzic jest dla dziecka pierwszym przewodnikiem, pod którego czujnym i troskliwym okiem poznaje ono świat. Dzięki rodzicowi dziecko zdobywa nowe umiejętności i uczy się samodzielności. Przechodzi przez kolejne etapy rozwoju wiedząc, ze ma w nim wsparcie. To niezwykłe. Dzięki temu wsparciu kształtują się relacje, które będą trwać zawsze.