Powody, dla których warto zachęcić malucha do malowania

Choć wielu rodziców i dzieci uważa, że kolorowanie obrazków to tylko zabawa, dorośli powinni zdać sobie sprawę z faktu, że ta niepozorna czynność ma ogromny wpływ na rozwój ich dziecka. Kolorowanki dla chłopców to jeden z elementów, dzięki którym ci mogą nabrać pewności siebie, a do tego wyćwiczyć ruch ręki.

Czy jednak te dwa aspekty są jedynymi, które należy wziąć pod uwagę? Okazuje się, że nie. Dziś po raz kolejny poruszamy temat zbawiennego wpływu malowania na rozwój dziecka. Jeśli jesteście ciekawi dlaczego warto dać dziecku malowankę i zestaw kredek zamiast tabletu, przeczytajcie poniższy wpis.

Narzędzie, które pozwala dziecku prawidłowo się rozwijać

Wielu rodziców jest dumnych ze swoich pociech, kiedy te nauczą się obsługiwać telefon lub tablet. Owszem jest to ważna umiejętność, jednak dzieci powinny ją nabywać w określonym wieku. Dawanie dwu- lub trzylatkowi telefonu dla tzw. “świętego spokoju” to największy błąd, jaki może popełnić rodzic. Dziecko w tym wieku powinno bawić się zupełnie innymi zabawkami. Tutaj w grę powinny zacząć wchodzić kolorowanki, które pozwolą maluchowi nie tylko wyćwiczyć cierpliwość i skrupulatność, ale także zacząć poznawać barwy i interesować się światem.

Zastanawiasz się dlaczego malucha warto namawiać do kolorowania? Ponieważ wiąże się to z szeregiem korzyści, jakie może otrzymać dziecko w zamian za spędzenie godziny czy dwóch na malowaniu. Jedną z nich jest z pewnością przygotowanie do pisania. Dzieci, które dużo malują, szybciej zaczynają pisać. Mają bowiem odpowiednio wyrobioną motorykę rączki. Kolorowanie sprawia, że maluch odpowiednio trzyma kredkę i koordynuje jej ruch. Co więcej, ćwiczy prawidłowy ruch i precyzję, która jest niezwykle ważna w późniejszej nauce pisania.

Kolejną umiejętnością, którą nabywa, a która jest niezwykle cenna, jest koncentracja. Cecha ta przydaje się nie tylko w szkole, podczas nauki, ale przede wszystkim w dorosłym życiu. Dziecko kolorując skupia się jedynie na obrazie, który musi pomalować. Jak zatem widać ta forma zabawy jest niezwykle przydatna. Co więcej, chcąc pobudzić koncentrację, wielu dorosłych powraca do tej dziecinnej zabawy, jaką jest kolorowanie obrazków.